Widoki z pociągów Kolei Śląskich: od industrialnych panoram po górskie krajobrazy
Sezon na wycieczki i wypady za miasto rozpoczął się na dobre, a urokliwe zakątki województwa śląskiego przyciągają turystów. Podróż pociągami Kolei Śląskich to wygodny sposób dotarcia do celu, ale też okazja do zobaczenia i sfotografowania urokliwych miejsc zza szyb pojazdów. Entuzjaści fotografii mogą przedłużyć swoją podróż biorąc udział w organizowanym przez Fundację Pro Kolej konkursie „Kolej na Twój kadr”.
Koleje Śląskie obsługują 24 linie komunikacyjne, realizując średnio 572 połączenia dziennie i zatrzymując się na ponad 230 stacjach i przystankach. To tysiące kilometrów tras prowadzących przez centra miast – te zabytkowe i nowoczesne, przez góry, lasy i tereny przemysłowe. Okazji do podziwiania widoków z okien pociągów nie brakuje.
Piękno natury
Trasami szczególnie docenianymi przez pasażerów są te prowadzące w Beskidy. Podróż w kierunku Wisły od lat uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych w ofercie Kolei Śląskich. Pociągi stopniowo opuszczają gęsto zabudowaną aglomerację, by po kilkudziesięciu minutach znaleźć się wśród lasów i dolin. Szczególne wrażenie robi przejazd przez charakterystyczny wiadukt w Wiśle – obiekt od lat przyciąga uwagę podróżnych i miłośników fotografii kolejowej. Równie atrakcyjne są połączenia na linii S5 w kierunku Zwardonia czy S1 do Częstochowy.– Na trasie S5 za oknami dominują górskie krajobrazy, szczególnie spektakularne są te na ostatnich odcinkach trasy. Z kolei podróżując linią S1, w okolicach stacji Masłońskie Natalin, przy odrobinie szczęścia można zobaczyć żurawie czy łosie – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.
Industrialne klimaty
Nie mniej charakterystyczne są widoki związane z przemysłową historią regionu. Podróż między Chorzowem Batorym a Bytomiem linią S8 pozwala zobaczyć Górny Śląsk w jego najbardziej ikonicznym wydaniu – z dawnymi halami przemysłowymi, czy szybami kopalni i spektakularną poprzemysłową katedrą – Elektrociepłownią Szombierki. Na szczególną uwagę miłośników industrialu zasługuje także m.in. tunel w Rydułtowach na linii S7.
Gratka dla miłośników kolei
Oczy pasażerów – miłośników kolei – cieszy także każda nowinka infrastrukturalna. A tych w dobie przebudowy katowickiego węzła kolejowego nie brakuje. – Jednym z najbardziej widocznych efektów trwającej przebudowy katowickiego węzła kolejowego są nowe wiadukty oddane do użytku pod koniec kwietnia pomiędzy stacjami Katowice i Katowice Ligota. Przy stacji Katowice powstało osiem nowych obiektów, które już dziś serwują pasażerom nową panoramę miasta – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich.
Połączenie dwóch światów
Wyjątkowym miejscem na kolejowej mapie regionu jest Ruda Chebzie w Rudzie Śląskiej. To właśnie tam działa Stacja Biblioteka – przestrzeń funkcjonująca w budynku dworca kolejowego, która łączy świat literatury i kolei. Dzięki oryginalnej architekturze dawnego obiektu kolejowego powstała przestrzeń, która pokazuje, że podróż może być czymś więcej niż tylko przemieszczaniem się z miejsca na miejsce.
Podróż, która pozwala zwolnić.
Dla wielu pasażerów podróż pociągiem pozostaje jednym z nielicznych momentów w ciągu dnia, kiedy mogą oderwać się od codziennego pośpiechu. W przeciwieństwie do podróży samochodem nie trzeba skupiać się na drodze, korkach czy parkowaniu. Można za to obserwować zmieniające się krajobrazy.
Także wśród drużyn konduktorskich nie brakuje osób, które fotografują amatorsko. – Sama często robię zdjęcia po pracy – szczególnie lubię kadry z zachodem słońca w tle. Czasem wystarczy zwykła codzienna podróż, żeby uchwycić naprawdę piękny widok. Fajnie widzieć, że pasażerowie też to dostrzegają i coraz częściej pokazują kolej z tej bardziej romantycznej strony – mówi Sonia Mazurek, kierowniczka pociągu Kolei Śląskich.
Kolej na własny kadr
Koleje Śląskie publikują w swoich mediach społecznościowych zdjęcia przesyłane przez podróżnych i zachęcają do wysyłania fotografii pociągów w wiadomościach prywatnych wraz ze zgodą na publikację. Przewoźnik zachęca także do udziału w II edycji konkursu fotograficznego „Kolej na Twój kadr” organizowanego przez Fundację Pro Kolej. Uczestnicy konkursu do 26 lipca mogą zgłaszać fotografie pokazujące stacje, podróże, kolejową infrastrukturę i krajobrazy w pięciu kategoriach.
– Wspólnie z organizatorami zachęcamy do pokazywania kolei zarówno jako środka transportu, jak i elementu codziennego krajobrazu oraz inspiracji do podróży – mówi Bartłomiej Wnuk. Prace można przesyłać na adres konkurs@prokolej.org wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie www.prokolej.org w zakładce “Aktualności”.